TÜRKÇE

Dünya Liderleri G20 Zirvesi İçin Türkiye’de. Küresel Ekonomi Antalya’da Tartışılacak.

Dünya Liderleri G20 Zirvesi İçin Türkiye’de. Küresel Ekonomi Antalya’da Tartışılacak.

Dünya Liderleri G20 Zirvesi İçin Türkiye’de
Küresel Ekonomi Antalya’da Tartışılacak

G-20 ANTALYA ZİRVESİ
(15-16 Kasım 2015)

G20 Liderler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde 15-16 Kasım’da Antalya’da toplanıyor.

Türkiye’nin Dönem Başkanlığında gerçekleştirilecek olan Zirve, Devlet ve Hükümet Başkanlarının yanı sıra uluslararası kuruluşların liderlerine de ev sahipliği yapacak. Antalya Zirvesi’nde, dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip G20 ülkeleriyle birlikte Azerbaycan, İspanya, Malezya, Senegal, Singapur ve Zimbabve de yer alacak. İki  gün sürecek Zirveye, 2,469’u basın mensubu olmak üzere yaklaşık 13 bin konuk katılacak.

1 Aralık 2014 tarihinden bu yana Türkiye’nin Dönem Başkanlığında Bakanlar düzeyinde olanlar dahil  70’ten fazla toplantı  düzenlendi. G20 tarihinde ilk Enerji Bakanları Toplantısı 2 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da yapıldı. Dünya ekonomisine istihdam sağlayan temel  ekonomik aktörlerden birisi olan KOBİ’lerin güçlenmesi ve küresel ekonomiye entegrasyonu gibi konuların da etraflı bir şekilde ele alındığı çalışmalar sonucunda yine bir ilke imza atılarak Küresel KOBİ Forumu kuruldu.

Bu yılki Liderler Zirvesi’nin üç  ana teması, Türkiye’nin öncelikleri temelinde “kapsayıcılık, yatırımlar ve uygulama” olarak belirlendi. Bu çerçevede,  küresel ekonominin güçlendirilmesi ve kapsayıcı olması, G20 ile düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyalog ve işbirliğinin derinleştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma, yatırımların artırılması, alınan kararların uygulanması ve takibi Zirvede tartışılacak başlıca konular olacak.

15 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Liderleri karşılamasıyla başlayacak olan Zirve, “kalkınma ve iklim değişikliği” konularının ele alınacağı çalışma yemeği ile devam edecek. Liderlerin bir araya geleceği oturumların yanı sıra Türkiye’nin Dönem Başkanlığı’nın girişimiyle hayata geçirilen “Kadın-20” başlıklı açılım grubu da Zirvede yer alacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Liderler ve Eşleri onuruna vereceği resepsiyonun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğindeki akşam yemeğinde bu kez “Küresel Sınamalar: Terörizm, Mülteci Krizi” konusu tartışılacak.

Zirvenin ikinci gününde Liderler “Dayanıklılığın Artırılması” başlıklı oturumda finansal düzenlemeler, uluslararası vergi gündemi, yolsuzlukla mücadele ve IMF reformu konularını değerlendirecek. Sonrasında düzenlenecek öğle yemeğinde ise ticaret ve enerji konuları ele alınacak ve Antalya Eylem Planı kabul edilecek.

Zirve, 2016 yılında G20 Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Çin’in Devlet Başkanı tarafından yapılacak sunum ile sona erecek.

Antalya Zirvesi sonuçları Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından düzenlenecek basın toplantısı ile dünya kamuoyuna duyurulacak.

Related News