TÜRKÇE

G20 Home Culture Zone Türk misafirperverliğini, sanat ve kültürünü G20 Liderler Zirvesi katılımcılarına tanıtıyor

G20 Home Culture Zone Türk misafirperverliğini, sanat ve kültürünü G20 Liderler Zirvesi katılımcılarına tanıtıyor

Antalya’da 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi için Türkiye’den ve yurtdışından, 3.000’e yakını basın mensubu olmak üzere yaklaşık 13.000 kişilik üst düzeyli bir katılım sağlanması bekleniyor. Sözkonusu Zirve marjında kültürel ve sanatsal zenginliklerimizin, tarihi miras ve geleneklerimizin G20 Liderlerine, üst düzey yetkililere ve medya mensuplarına en iyi şekilde tanıtılabilmesi için kültürel tanıtım planlaması yapılmıştır. Uluslararası Basın Merkezi’nde bir dizi tanıtım faaliyeti ile planlanan G20 Türkiye Dönem Başkanlığı  “Home” Kültür Alanı, Türkiye’nin kültürel, sosyal, turistik  değerlerini uluslararası alanda tanıtmak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Home Culture Zone – Kültür Alanı (Culture Zone):

Uluslararası Basın Merkezi’nin yer aldığı Kaya Palazzo Oteli yerleşkesi içinde oluşturulan G20 Türkiye Dönem Başkanlığı “Home” Kültür Alanı, burada inşa edilecek yaklaşık 2.000 metrekarelik kapalı bir alana sahip Kültür Alanı ile yaklaşık aynı büyüklükteki açık bir sosyal alandan oluşuyor.

13-16 Kasım tarihlerinde faaliyette bulunacak olan Kültür Alanı’nın ana teması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Yurt (Home) konsepti ile oluşturuldu. Bu alanda, Anadolu’nun bir medeniyetler yurdu, kültürel ve sanatsal zenginlik yurdu; barış ve hoşgörü yurdu olduğu temaları işlenerek, bu topraklara gelen herkesin kendisini evinde ve huzur içinde hissettiği mesajı veriliyor.

Çeşitli bölümlerden oluşacak Kültür Alanı’nın içinde hoşgörünün en önemli sembolü Mevlana’nın eserleri ile Merkez Bankası ebru üzerine hat sergisi ile sedef üzerine hat sergisi, Şahin Paksoy Türk Kahvesi Kültürü Sergisi, Telkari Sanatı, Çini Sanatı, İpek Dokuma Sanatı, Geleneksel Türk Müzikleri, Türk Mutfağı, Türk Kahvesi ve Lokumu gibi bir kısmı UNESCO somut olmayan kültürel miras listesinde bulunan zenginliklerimiz liderler ve eşlerine tanıtılacaktır. Kültür Alanı’nda ayrıca, kendi sahalarında isim yapmış ve önde gelen sanatçılar tarafından canlı sunumlar ve  performanslar hayat bulacak.

Detaylı bilgi ve program akışı için lütfen tıklayın