TÜRKÇE

MATRAKÇI NASUH SERGİSİ

’16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh’’ sergisi G20 zirvesinde …
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 3 kıta – 10 şehir – 9 ülke de gerçekleştirilmeye devam eden  ‘’16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh’’ sergisi 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya da gerçekleştirilecek G20 zirvesinde sergilendi.

Osmanlı devletinin Yüzlerce yıl hakimiyetini sürdüğü topraklarda bıraktığı medeniyet, kültür ve sanat, bugün bile incelenmekte, izlenmekte ve izleyicileri derinden etkilemektedir. Tüm dünyayı doğrudan etkileyen Osmanlı medeniyetinin sanatındaki zerafet, zevk ve nezaket büyük hayranlıkla izlendi ve izlenmeye devam etmektedir.

İlhanlık, yetiştirdiği ve barındırdığı farklı ırk, din ve dile mensup insanlara değer vermiş, değerli kılmıştır. Bu zenginlik ise kültürel verimliliğe yansımıştır. Böyle bir uygarlığın içinde yetiştirilen, değer verilen önemli bir şahsiyet. ‘’Nasuh bin Karagöz bin Abdullah el Bosnavi’’ yani ‘’Matrakçı Nasuh.’’

matrakci

Ölümünün 450.yılı münasebeti ile Matrakçı Nasuh, UNESCO tarafından ‘’Anma ve kutlama yıldönümleri’’ kapsamına alınmıştır.

‘’16.Yüzyıl dâhisi Matrakçı Nasuh’’un doğu seferlerini anlattığı, ‘’Beyan-ı Menazil-i Sefer-i Irakeyn’’ ve batı seferini anlattığı  ‘’Tarih-i Feth-i Şikloş Estergon İstol-Belgrad’’ eserlerinde resmettiği güzergahlardan  ve yazdığı beyitlerden yapılan seçki  tüm zamanlarda değerini kaybetmeyen klasik sanatlarımızdan çini ve hat sanatına aktarılmıştır.

Sergi 15 / 16 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya da gerçekleştirilen G20 Zirvesi kapsamında Regnum Otel’de sergilenmiştir. 

PROJE: İKASD İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği
KÜRATÖR: Beste Gürsu
ÇİNİ SANATÇILARI: Sevim Ersoy –  Deniz Mutlu Erdoğan – Ebru Şengül  – Erman Özcan – Fatma Çakır –  Günseli Devrim – Muhterem Pakyürek – Sibel Dileksiz – Sibel Gürgener –  Yeşim Ufukşen
HAT SANATÇISI: Hülya Cansız Gür
RESSAM: Sema Bicik

Bilgi için: +90 212 293 91 50, +90 542 425 82 85
İKASD– Gizem Gürpınar

info@ikasd.org.tr

www.matrakcinasuh.com