TÜRKÇE

Sahra-Altı Afrika’da Enerjiye Erişim Yüksek Düzeyli Konferans

Sahra-Altı Afrika’da Enerjiye Erişim Yüksek Düzeyli Konferans

Basın Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Sahra-Altı Afrika’da Enerjiye Erişim Yüksek Düzeyli Konferans

1 Ekim 2015

Ülkemizin G20 Dönem Başkanlığı kapsamında, Sahra-Altı Afrika’da Enerjiye Erişim Yüksek Düzeyli Konferans, 1 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da (Grand Tarabya Otel) düzenlenecektir.

G20 Dönem Başkanlığımızın “Kapsayıcılık, Uygulama ve Yatırım” gündemi (3’I’: Inclusiveness, Implementation, Investment)” doğrultusunda herkes için enerjiye erişim yıl boyunca öncelikli gündem maddelerimizden biri olmuştur.

Bu küresel sorunla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla, G20 Enerji Bakanları, Sahra-Altı Afrika’dan Enerji Bakanları, uluslararası ve bölgesel enerji kuruluşları, Sahra-Altı Afrika’da faaliyet gösteren özel sektör temsilcileri ve finansal kuruluşların katılımıyla enerjiye erişim konusu ele alınacaktır.

Konferansın sabah oturumunda gerçekleştirilecek olan İş Forumu’nda, bölgeye yönelik enerji yatırımları ve somut projelere odaklanılacaktır.

Dünyada toplam 1,1 milyar insan elektrikten; 2,6 milyar insan ise temiz yemek pişirme olanaklarından tamamen yoksun olarak hayatlarını sürdürmektedir. Bu sorun, nüfusunun yarısından fazlasının elektriğe erişimi bulunmayan Sahra-Altı Afrika’da en yoğun biçimde yaşanmaktadır. Enerjiye erişim yoksunluğu, ekonomik ve sosyal kalkınmanın önünde büyük bir engel teşkil etmektedir, zira uygun fiyatlı, güvenilir, sürdürülebilir ve modern enerjiye erişim yoksullukla mücadelede önemli bir role sahiptir. Herkes için enerjiye erişim konusunun, geçtiğimiz günlerde BM Genel Kurulu’nda kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündeminde bulunan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yerini alması da bu gerçeğin bir yansımasıdır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Sayın Halim Mete ile Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Ali Rıza Alaboyun konferansın açılış konuşmalarını gerçekleştireceklerdir.

Afrika Birliği Enerji ve Altyapı Komiseri Sayın Dr. Elham Ibrahim ise toplantının açılış oturumunda bir konuşma yapacaktır.

Konferans, G20 ülkeleri ile Sahra-Altı Afrika politika yapıcıları, uluslararası kuruluşlar ve özel sektör temsilcileri arasında işbirliğini arttırmak için önemli bir fırsat sunacaktır.

Konferansta, İş Forumu ile Bakanlar Oturumu’nun açılış bölümleri basının izlemesine açık olacaktır.

Related News