TÜRKÇE

G20 Tarihinde İlk Kez İstanbul’da düzenlenen W20 Zirvesi, Liderleri cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik alanda güçlendirilmesi için daha çok çalışmaya çağırdı ve bir yol haritası belirledi

G20 Tarihinde İlk Kez İstanbul’da düzenlenen W20 Zirvesi, Liderleri cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik  alanda güçlendirilmesi için daha çok çalışmaya çağırdı ve bir yol haritası belirledi.

Kadın-20 (W20) Zirvesi 20 ülkeden 36 temsilcinin ve Birleşmiş Milletler Kadın Örgütü ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün katılımıyla, 16-17 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Zirve’de, G20 üyesi ülkelerin yanı sıra, Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı çerçevesindeki önceliklerinden biri olan Düşük Gelirli Gelişmekte Olan Ülkelerle diyalogun güçlendirilmesi önceliği doğrultusunda, W20 Türkiye tarafından özel olarak davet edilen Vietnam, Kamboçya, Afganistan, Nijerya ve Uganda da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Zirve’nin açılış töreninde katılımcılara hitap ederek, Kasım ayında gerçekleştirilecek G20 Antalya Zirvesi’nde W20 tavsiyelerinin Zirve Sonuç Bildirisi’nde yer alması için G20 Liderleriyle aktif lobi çalışması yürüteceğine söz verdi.

Kadınlar hak ettikleri statüye kavuşmadan ekonomik hedeflere ulaşılamayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yüksek kaliteli büyüme daha fazla iş, daha yüksek yaşam standartları ve daha adil paylaşılan zenginlik demektir. W20’nin G20’ye tüm bu alanlarda katkı sağlamak ve öneriler sunmak gibi önemli bir sorumluluğu bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin G20 Sherpası Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, W20 Başkanı Dr. Gülden Türktan ve BM Kadın Örgütü İcra Direktör Yekili Lakshmi Puri açılışta birer konuşma yaptı. Cumhurbaşkanın eşi Sayın Emine Erdoğan Women-20 Zirvesi’nin Gala Yemeğine iştirak etti.

Oy birliğiyle kabul edilen W20 Zirve Sonuç Bildirisi, G20 Liderlerini eğitim, istihdam ve girişimcilik arasındaki bağlantının güçlendirilmesi, iş ve özel hayat dengesinin desteklenmesi, yönetici pozisyonlarındaki kadınların sayısının artırılması, kadınların finans kaynaklarına erişiminin sağlanması, işyerlerindeki ayrımcılığının ortadan kaldırılması, kadın ağlarının ve kadınlara ait işletmelerinin desteklenmesi, yeterli sosyal koruma imkanları sağlanması ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunulması yoluyla kadınların güçlendirilmesi için çalışmaya davet etti.

W20, ayrıca, kadınların ekonomiye katılımlarında kaydedilecek ilerlemenin izlenmesinde aktif rol oynamayı kararlaştırdı ve G20’den bu alandaki ilerlemenin ölçülebilmesi için bir karne hazırlaması için bir ön çalışma belirledi.

Zirve Sonuç Bildirisinde yer alan W20 tavsiyeleri 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde düzenlenecek G20 Antalya Zirvesi’nde G20 Liderlerine iletilecek.

W20, G20 Türkiye Dönem Başkanlığının inisiyatifiyle 2015 yılında kurulan, yeni bir resmi açılım grubudur.

W20, G20’nin cinsiyet açısından kapsayıcı ekonomik büyüme sağlanması ve kadınların ekonomik alanda güçlendirilmesine yönelik çalışmalarına destek olmaktadır. W20 Resmi Açılışı 6 Eylül 2015 tarihinde Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu, IMF İcra Direktörü Christine Lagarde ve OECD Genel Sekreteri Ángel Gurría’nın iştiraki ile gerçekleşmişti.

W20 Türkiye Başkanlığı üç STK’dan oluşmaktadır: Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Türkiye İşkadınları Derneği (TİKAD) ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM).

W20 Zirve Sonuç Bildirisi (Türkçe)